aaaaaaaaaaaaImate tudi vi težave pri uveljavljanju študentskih pravic?

Imate tudi vi težave pri uveljavljanju študentskih pravic?

Nazaj

V študentskih organizacijah smo zaznali težave pri ugotavljanju upravičenosti študentov do pravic in ugodnosti, ki izhajajo iz statusa študenta. Menijo, da so težave posledice napačnega delovanja sistema informacijskega sistema visokega šolstva v RS (eVŠ). Študenti, ki menijo, da so do pravic, ne glede na prejeta obvestila, upravičeni, naj se za pomoč obrnejo na Ministrstvo za izobraževanja, znanost in šport (MIZŠ). 

Zakon o visokem šolstvu (ZVIS) je z lansko novelo uvedel novo omejitev pri koriščenju pravic študentov. Študenti imajo po spremenjenem 69. členu, “ne glede na to, ali se študij izvaja kot redni ali izredni, pravico do zdravstvenega varstva in drugih ugodnosti ter pravic (na primer prehrana, prevozi, štipendiranje) v skladu s posebnimi predpisi, če niso v delovnem razmerju ali ne opravljajo samostojne registrirane dejavnosti, niso vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri pristojnem organu oziroma niso poslovodne osebe gospodarskih družb ali direktorji zasebnih zavodov, vendar najdlje za čas trajanja enega študijskega programa na posamezni stopnji. Za čas trajanja študijskega programa iz prejšnjega stavka se šteje trajanje študijskega programa v skladu s 36. členom tega zakona in z upoštevanjem določil o trajanju statusa študenta v 70. členu tega zakona.” 

Ker zakon omogoča študij kadarkoli v življenju in tudi več zaporednih študijev, je MIZŠ posledično postavil omejitve pri brezplačnem študiju in koriščenju pravic iz statusa študenta. To pomeni, da status študenta še ne pomeni, da lahko študent tudi brezplačno študira in da lahko koristi pravice iz statusa študenta.

Študent ima tako pravico do “drugih pravic in ugodnosti študentov” (študentskih pravic) samo, kadar:

  • ni v delovnem razmerju,
  • ne opravlja samostojne registrirane dejavnosti,
  • ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb,
  • ni poslovodna oseba gospodarskih družb ali
  • direktor zasebnih zavodov.

Pravico ima za čas trajanja študijskega programa (36. člen zakona), ob upoštevanju:

  • dodatnega leta v primeru ponavljanja letnika ALI koriščenja absolventskega staža (n+1) +
  • dodatnega leta v primeru iz upravičenih razlogov (zdravstveni, socialni razlogi itd.) +
  • podaljšanja študentskega statusa za eno leto za vsakega živorojenega otroka.

Ob tem lahko študenti skladno s 66. členom ZVIS enkrat v času študija spremenijo študijski program ali smer zaradi neizpolnitve obveznosti v prejšnji smeri ali študijskem programu in se izobražujejo po več študijskih programih (vzporedno izobraževanje).

Logika urejanja upravičenosti do pravic in ugodnosti sledi logiki pravice do brezplačnega študija iz 77. člena.

To pomeni, da lahko upravičenost, ob več hkratnih razlogih, traja tudi veliko dlje, kot je trajanje študijskega programa (torej n+1+1+1,…). Formula n+1 iz tabele MIZŠ ni pravilna.

Med pravice pa štejemo:

  • zdravstveno zavarovanje,
  • štipendije,
  • subvencionirano prehrano,
  • subvencionirane prevoze in
  • subvencionirano bivanje.

Ker imajo področna zakonodaja še dodatne omejitve koriščenja, je trenutno problem predvsem zdravstveno zavarovanje, študenti pa so že pričeli dobivati dopise s strani ZZZS.

Gre torej predvsem za študente, ki imajo pravico do podaljšanja statusa študenta (n+2 ali več) ali so se tekom študija prepisali ali študirali vzporedno.

V Prilogi tabela o trajanju pravic

Stopite v stik

BIT

Uradni podatki

Društvo študentov Brežice

Modri

Cert ID: 0013/00013

DominoCert Certifikat digitalne odličnosti
Društvo študentov Brežice
Matična številka: 5888417000