Raziskava o odnosu mladih do drog v občini Brežice

ponedeljek, 29. maj 2006, .00

Občina Brežice

Naša članica Danijela Švajger je v letu 2006 izvedla zelo zanimivo raziskavo.

Več:

Z negotovostjo družbe hitrih sprememb se najpogosteje srečujejo prav mladi, ki so še na poti do izgradnje svoje identitete in sveta odraslih nasploh .
Zato smo v šolskem letu 2005/06 v Društvu študentov Brežice izvedli raziskavo Mladi in droge v občini Brežice, katere nosilka in izvajalka je Danijela Švajger, univ.dipl.sociologinja. Obravnavali smo odnos mladih ljudi do drog (prepovedane in t.i. dovoljene droge). Cilj raziskave je bil ugotoviti, kakšna je med mladimi informiranost o učinkih in posledicah drog, kakšen je njihov odnos do alkohola in kakšne so pivske navade mladih v občini Brežice. Podatke smo zbirali z vnaprej pripravljenim vprašalnikom (anketa). V raziskavo so bili vključeni mladi zaključnih razredov osnovnih šol brežiške občine.

Vas zanimajo rezultati?

Raziskava je zajela 221 učencev, ki so v pričujočem šolskem letu obiskovali deveti razred devetletke v eni od osnovnih šol brežiške občine. Podatki so bili pridobljeni z metodo ankete.

Nekateri ključni rezultati raziskave so:

• Pri 90,95 % mladih velja alkohol za prvo drogo, ki so jo poskusili v življenju. Tu ni razlik med spoloma, se pravi, da tako fantje kot dekleta so v večini najprej poskusili alkohol. Pri prvem zaužitju alkoholne pijače so bili v povprečju stari 9 let. Na vprašanje, kdo jim je ponudil alkohol, je večina odgovorila, da starši doma. Kot razlog za pokušanje alkohola pa je večina anketiranih navedla »radovednost«. Anketa je tudi pokazala, da večina mladih pije pivo enkrat na mesec ali redkeje, medtem ko vino ter žgane pijače je večina mladostnikov le poskusilo.
  • Več kot polovica vseh anketiranih je že kdaj kadila tobak (55,91 %). Med njimi je večina takšnih, ki so tobak samo poskusili (40,91 %). Pri tem ni razlik med spoloma. Pri prvem poskusu tobaka so bili v povprečju stari 11 let.
  • Tablete, ki se jih zlorablja za lajšanje ali odpravljanje psihičnih težav (npr. pomirjevala), jemlje 4,07 % mladih, in sicer enkrat na mesec ali redkeje.
  • 51,38 je odstotek anketiranih, ki ljudi, ki uporabljajo/ uživajo prepovedane droge, poznajo.
  • Med prepovedanimi drogami, s katerimi se je srečalo 4,52 % anketiranih, prevladuje marihuana. Pri prvem poskusu le-te so bili anketiranci v povprečju stari 13,7 let. Večina med njimi je nedovoljeno drogo samo poskusilo. Upajmo, da pri tem tudi ostane.
  • Na vprašanje, »kako dojemaš ljudi, ki so odvisni od prepovedanih drog«, je večina mladih (57,87 %) odgovorila, da nanje gleda kot na osebe, ki imajo težave, in jim je treba pomagati. Ta podatek kaže na tolerantnost mladih do zasvojenih ljudi z drogami in nasploh na sprejemanje odvisnosti kot družbeni problem.
  • Anketa je pokazala, da največ mladih (32,56 %) meni, da je najlažje dobiti prepovedano drogo v diskotekah, v barih itd.
  • Na vprašanje, »ali meniš, da si dovolj dobro poučen(a) o učinkih in posledicah ter nevarnostih uporabe dovoljenih drog (alkohola, tobaka, pomirjeval in drugih tablet)«, je 82,73 % anketiranih odgovorilo pritrdilno.
  • Prav tako je velik odstotek anketiranih, ki so tudi odgovorili pritrdilno na vprašanje, »ali meniš, da si dovolj dobro poučen(a) o učinkih in posledicah ter nevarnostih uporabe prepovedanih drog«. Le-ta znaša 81,82.
  • In ne nazadnje, na vprašanje, »ali starši vedo, kje mladi preživljajo prosti čas ob vikendih zvečer«, večina anketiranih (70,23 %) odgovori, da starši vedno vedo. 2,33 pa je odstotek mladih, za katere starši ne vedo, kje njihovi otroci preživljajo svoj prosti čas ob vikendih zvečer.

Raziskava je pokazala, da droga postaja vse bolj del sveta mladih, pri čemer brežiška občina ni izjema. Zato je mlade potrebno spodbujat h kvalitetnemu preživljanju njihovega prostega časa in nasploh k izbiri življenja brez drog. Poleg preventivnih delavnic, ki jih v okviru »Lokalne akcijske skupine za preprečevanje odvisnosti od drog v občini Brežice« (LAS Brežice) izvajamo po šolah, pa sama vidim rešitev v usklajenem delovanju, seveda ne samo z represijo (policija, zapori- kazni), pač pa s preventivo, s celostno vzgojo (na intelektualnem, čustvenem, duhovnem področju), z oblikovanjem odgovorne osebe. In pri tem bi morale sodelovati vse vzgojne celice družbe. Potrebno je delovati zelo usklajeno, v sistemu jasnih vrednot, če želimo vzpostaviti dovolj močno obrambo zelo agresivnih ponudnikov različnih drog.