Universalove

Kino Šiška
Ljubljana

Več:

Universalove je nagrajeni film avstrijskega režiserja Thomasa Woschitza in hkrati glasbeni nastop najbolj priznanega avstrijskega pop benda Naked Lunch.

Film bo predvajan na rednem sporedu, pa tudi v okviru ekskluzivne turneje nastopov v živo. V tem primeru bo avstrijski bend Naked Lunch pesmi, ki so jih napisali za film, izvajal v živo, vzporedno s predvajanjem filma. Gre za novo obliko filma z vokalno glasbo, v katerem pop pesmi prevzamejo določeno raven pripovedi, ki spreminja notranje stanje protagonistov, hkrati pa se njihove misli in zgodbe pretvarjajo v glasbo in besedila.

Universalove je globalna zgodba o ljubezni. Brooklyn, Rio de Janeiro, Tokio, Beograd, Marseille in Luksemburg so prizorišča prepletenih epizod. Kraji, ki jih poznamo, kraji, ki jih ne poznamo – polni resničnih in izmišljenih zgodb o ljubezni. Universalove je bil premierno predstavljen na mednarodnem filmskem festivalu v Torontu leta 2008, leta 2009 pa je prejel nagrado Maxa Ophülesa za najboljši film. V 80 minutah se preplete šest epizod, posnetih v Brooklynu, Riu De Janeiru, Tokiu, Beogradu, Marseillu in Luksemburgu, ki osnovno zamisel kombinacije glasbe in filma kot enakovrednih umetniških sredstev prestavijo za nekaj stopenj više. Universalove je kompleksen in subtilen film, ki ohranja jasna čustva in nepretencioznost. V njem ni treba veliko dialoga, da ljudje povedo, kar mislijo. Pogosto ganljive in presunljivo lepe pesmi zasedbe Naked Lunch služijo za razkrivanje notranjih pokrajin, pri tem pa jih dopolnjujejo skrbno izdelane podobe – in narobe. Thomas Woschitz in Naked Lunch so s filmom Universalove razvili novo obliko glasbenega filma in, kar je še pomembnejše, hkrati gledalcem predstavili izjemno zgodbo.

Naked Lunch
Oliver Welter | vokal, kitara; Herwig Zamernig | bas; Stefan Deisenberger | klaviature, elektronika; Alex Jezdinsky | bobni

Zasedba Naked Lunch je od svojega debitantskega albuma, ki je leta 1991 izšel pri nemški založbi »Big Store«, v Evropi in ZDA izdala vrsto izjemno cenjenih albumov, poleg tega so koncertirali po celotni Evropi, ZDA, Južni Ameriki in Rusiji. Hkrati so v tem obdobju vsi člani skladali glasbo za različna gledališča, filme in druge glasbenike.

Filmska glasba:
1996 – 2004 Josef Trilogy, 2005 Until Death (TV), 2006 Earth Movements (TV)
2007 Franz Fuchs – A Patriot (TV), 2007 Love and Other Crimes.

Albumi:
1991 Naked Lunch CD/LP – »Naked«, 1992 Naked Lunch CD/LP – »Balsam«, 1997 Naked Lunch CD/LP – »Superstardom«, 1999 Naked Lunch CD/LP – »Love Junkies«, 2004 Naked Lunch CD/LP – »Songs for the Exhausted«, 2004 Naked Lunch/Thomas Woschitz DVD – »Closing Time«, 2007 Naked Lunch CD/LP – »This Atom Heart of Ours«

Bio / filmografija Thomasa Woschitza

Thomas Woschitz, ki se je rodil v Celovcu, je študiral v Rimu na »Centro Sperimentale di Cinematografia«. Režiral je več kratkih filmov, kot na primer »People’s Pockets and Bleeding Noses« (1995) in »Blindgänger - Duds« (1996), ter srednjemetražni film »Girls and Cars (2004)«, ki so bili vsi prikazani na številnih festivalih, vključno s festivali v Benetkah, Locarnu in Cannesu. Je tudi avtor instalacij eksperimentalnega filma, kot na primer »Oil Film« (1994) in »Loop’s End« (2003), ter domiselnega zvočnega filma »moving landscape©« (2002). Leta 2005 je skupaj z zasedbo Naked Lunch ustvaril glasbeni film »Closing Time«. Woschitz je tudi montažer filmov »La Capa Gira« in »Mio Cognato», oba je režiral Alessandro Piva. Po filmu »Universalove« se posveča svojemu novemu celovečercu »Fools«.

Vstopnice lahko kupite na: www.eventim.si