PLACEBO

Kriižanke
Trg francoske revolucije 1, 1000 Ljubljana
Slovenija

Skupina je bila ustanovljena leta 1994 v Londonu, kjer sta se na podzemni postaji ponovno srečala Brian Molko in Šved Stefan Olsdal, stara znanca iz neke luksemburške šole. Po skupnih vajah in nekaj nastopih sta se odločila ustanoviti skupino Ashtray Heart, ki se je kmalu preimenovala v Placebo. Bobnar skupine je postal Anglež Steve Hewitt, vendar je zaradi obveznosti pri svoji drugi skupini Breed Placebo kmalu spet zapustil. Zamenjal ga je Robert Schultzberg.

Leta 1996 so Placebo podpisali pogodbo z glasbeno založbo Deceptive Records in izdali prvo pesem Come Home. Opazil jih je David Bowie in jih, še preden so izdali prvi album, povabil kot spremljevalno skupino na svojo turnejo.

Iskanje glasbenega izraza

Kasneje istega leta so izdali ploščo Placebo, ki je v Veliki Britaniji dosegla zlato naklado, pesem Nancy Boy pa se je prebila do četrtega mesta na britanski lestvici. Bobnar Robert Schultzberg je skupino zaradi nesoglasij zapustil. Vrnil se je Steve Hewitt.

Leta 1998 je izšla plošča Without You I'm Nothing, na kateri že prevladujejo melanholične balade. Istega leta je skupina nastopila v filmu Velvet Goldmine Todda Haynesa.

Dve leti kasneje je prišel na tržišče album Black Market Music. Leta 2003 je sledila plošča Sleeping With Ghosts, na kateri je opaziti večji vpliv elektronske glasbe.
[uredi] Kategorizacija in globalni uspeh

Čeprav kritiki Placebo uvrščajo ob bok Oasis in Blur, se skupina otepa takšne kategorizacije. Nočejo biti »brit-pop« skupina. Placebo se ne da uvrstiti v noben »predalček« - so nekje med rockom, punkom, glam rockom in elektro rockom.

Leta 2004 so izdali kompilacijo Once More With Feeling - The Singles 1996-2004, izšla je tako na CD-ju kakor na DVD-ju.

2. julija 2005 so nastopili na koncertu Live 8 v Parizu.

Peta plošča glasbene skupine Placebo, Meds, je izšla 10. 3. 2006.

Vstopnice na: www.eventim.si