Gibonni

Več:

OKTOBER, 2010
GIBONNI - Toleranca Tour Nakup

Zlatan Stipišić – Gibonni je začel svojo zgodbo o uspehu v Splitu, svojem rojstnem kraju. Ta zgodba se je sčasoma prelevila v pravo pravcato pravljico na hrvaški glasbeni sceni. Prav tako pa Gibonni navdušuje občinstvo na slovenskih tleh, kjer trenutno tudi gostuje.

Profesionalno se je začel z glasbo ukvarjati sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja kot vokalist rock skupine »Osmi putnik«. Kmalu po objavi njegovega prvega albuma »Sa mnom ili bez« mene je prišlo do preobrata, ki je spremenil prihodnost njegove kariere. Za Oliverja Dragojevića, enega najboljših hrvaških izvajalcev, je napisal pesem »Cesarica«, ki slovi kot največja pop uspešnica vseh časov. Gibonni je takoj postal najbolj iskan in cenjen glasbenik in skladatelj, njegove pesmi pa so brez izjeme postajale velike uspešnice.

V preteklih desetih letih je Gibonni sodeloval na glasbeni sceni z nekaterimi najbolj cenjenimi hrvaškimi glasbeniki. Albumi, ki so sledili po debitantskem, »Noina arka« (1993), »Kruna od perja« (1995) in »Ruža vjetrova« (1997), so dali nekaj največjih narodnih uspešnic: »Tempera« (pozneje v priredbi najbolj znane hrvaško-kubanske skupine Cubismo), »Lipa moja«, »Dvije duše«, »Ako me nosiš na duši«, »Ej vapore«, ...

Naslednji Gibonnijev solo album »Judi, zviri i beštimje« je izšel leta 1999 in je bil v tistem trenutku najbolje prodajani album na Hrvaškem in v Sloveniji, kmalu po izidu so ga kritiki označili kot »najboljši hrvaški album desetletja«, s hiti kot so »Činim pravu stvar«, »Projdi vilo« ali »I ja ću budan sanjati«.

Gibbonijev dolgo pričakovani album »Mirakul« je v samo nekaj dneh postal najbolje prodajani hrvaški album vseh časov. Do danes so ga prodali v več kot 60.000 izvodih (na Hrvaškem in v Sloveniji). Številni kritiki so ga označili kot najboljši album leta 2001 (in tudi 2002), z nekaterimi pesmimi, ki sedaj že zasedajo pomembna mesta v zgodovini hrvaške glasbe.

Po uspehu albumov »Svi moji punti kad se zbroje« (2003) in »Unca fibre« (2006) je konec leta 2007 izdal tudi težko pričakovani koncertni album »Acoustic: Electric«, ki je sestavljen iz skrbno zbranih najboljših posnetkov na Gibonnijevih spektakularnih in razprodanih koncertih po Hrvaški in Sloveniji.

Njegova glasba je svojevrstna mešanica popa, etna in »world« glasbe in je tako svojstvena zaradi edinstvene, melanholične mediteranske atmosfere in intimne lirike. Njegove pesmi so izvajali mnogi znani hrvaški glasbeniki in lahko bi rekli, da je Gibonni ena redkih pravih »mainstream« glasbenih zvezd na Hrvaškem.

Vstopnice lahko kupite na: www.eventim.si