Javni poziv za dodelitev državnih štipendij in Zoisovih štipendij

Ministrstvo za delo (MDDSZ) je izdalo javni poziv za dodelitev državnih štipendij, Javni sklad za razvoj kadrov in štipendije pa za dodelitev Zoisovih štipendij za študijsko leto 2009/10. Za Zoisove štipendije lahko zaprosijo študenti in dijaki, ki ustrezajo pogojem, sami. Za državne štipendije pa lahko zaprosite kadarkoli med letom, če se vam socialni status poslabša. Vloge za državne štipendije oddate na Center za socialno delo, za Zoisove pa na Javni sklad za razvoj kadrov in štipendije.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) je v tem tednu izdalo JAVNI POZIV ZA DODELITEV DRŽAVNIH ŠTIPENDIJ za študijsko leto 2009/10. Poziv za državne štipendije je predvsem namenjen tako tistim, ki prvič zaprošajo za štipendijo, kot tistim, ki so jo prejemalo že v preteklem študijskem letu. Državne štipendije se dodelijo upravičencem, ki izpolnjujejo splošne pogoje po Zakonu o Štipendiranju in pri katerih povprečni mesečni dohodek na družinskega člana v preteklem koledarskem letu pred vložitvijo vloge ne presega:
-          65 % minimalne plače na družinskega člana v istem obdobju za tiste kandidate, ki se
šolajo ali študirajo v kraju svojega stalnega prebivališča,
-          od 66 % do 68 % minimalne plače na družinskega člana za tiste kandidate, ki se šolajo
ali študirajo zunaj kraja svojega stalnega prebivališča,
-          70 % minimalne plače na družinskega člana v istem obdobju, če gre za kandidate iz
enostarševskih družin, kandidate s posebnimi potrebami oziroma kandidate, katerih
sorojenci so osebe s posebnimi potrebami.
Vlogo skupaj s potrebno dokumentacijo pošljete na Center za socialno delo. Rok za oddajo vloge za tiste, ki zaprošajo za državno štipendijo prvič ni omejen, za tiste, ki pa so jo v preteklem študijskem letu že prejemali pa je rok 16. september za dijake in 14. oktober za študente.

Javni sklad za razvoj kadrov in štipendije pa je izdal JAVNI POZIV ZA DODELITEV ZOISOVIH ŠTIPENDIJ za študijsko leto 2009/10. Za Zoisovo štipendijo lahko po novem zakonu o štipendiranju zaprosite sami, če ustrezate pogojem.

Pogoji za vlagatelje, ki bodo za štipendijo zaprosili prvič so:

-          ima v zaključnem razredu osnovne šole povprečno oceno najmanj 4,50 ali več in je bil v skladu s Konceptom: odkrivanje in delo z nadarjenimi učenci v devetletni osnovni šoli identificiran kot nadarjen učenec, ali

-          ima v srednješolskem izobraževanju povprečno oceno najmanj 4,10 ali več, ali

-          je maturant z izjemnim splošnim uspehom – zlati maturant, ali

-          ima v višješolskem ali visokošolskem izobraževanju povprečno oceno najmanj 8,50 ali več, ali

-          je v višješolskem ali visokošolskem izobraževanju glede na povprečno oceno uvrščen med najboljših 5% študentov v posameznem letniku posameznega študijskega programa, ali

-          je dosegel izjemne dosežke na posameznem področju družbenega življenja ne glede na letnik šolanja.

Pogoje za vlagatelje, ki so že v preteklem študijskem letu prejemali Zoisovo štipendijo in nadaljujejo s študijem na isti ali višji stopnji pa so:
-          povprečna ocena najmanj 4,10 za dijake oziroma najmanj 8,50 za študente, ali
-          izjemen splošni uspeh na maturi (zlata matura), ali
-          uvrstitev med najboljših 5% študentov v posameznem letniku posameznega študijskega programa, ali
-          izkazan izjemen dosežek na posameznem področju družbenega življenja ne glede na letnik šolanja.

Rok za oddajo vlog na Javni sklad za razvoj kadrov in štipendije je 9. september za dijake ter 7. oktober za študente.

Vloge in dodatna navodila za Zoisove in državne štipendije lahko najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/trg_dela_in_